Oddział Konserwacji i Zabezpieczenia Zbiorów
Pracownia Konserwacji Zbiorów

ok_copy.png

81 454 53 31

 


 Pracownia Konserwacji

Pracownia Konserwacji Zbiorów w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL rozpoczęła swoją działalność w marcu 1993 roku.

 

Usługi konserwatorskie dotyczą zbiorów specjalnych: rękopisów, inkunabułów, starych druków, zabytkowej grafiki i kartografii, czyli obiektów na podłożu papierowym, pergaminowym lub skórzanym.

 

Posiadanie własnej pracowni pozwala Bibliotece na prowadzenie konserwacji tradycyjnej, w której traktuje się indywidualnie każdy obiekt biblioteczny poddany odpowiednim zabiegom. Ostatecznym celem prac restauratorskich jest przywrócenie zabytkowym dokumentom ich dawnej świetności. Dla każdego konserwowanego obiektu prowadzona jest dokumentacja opisowa i fotograficzna.

 

W Pracowni wykonywane są również prace mające na celu zabezpieczenie zabytkowych zbiorów przed postępującym procesem ich starzenia i destrukcji na przykład poprzez wzmocnienie struktury obiektu czy też rekonstrukcję jego brakujących fragmentów.

 

Aby utrzymać zbiory w niezmienionym stanie zachowania, Pracownia Konserwacji Zbiorów podejmuje także działania o charakterze profilaktycznym i interwencyjnym. W komorze próżniowo-gazowej poddaje się dezynfekcji zainfekowane (zniszczenia spowodowane czynnikami biologicznymi) materiały biblioteczne. Takie usługi prowadzone są także dla instytucji zewnętrznych.

 


 

Impresja filmowa pt.: "Struktury" została zrealizowana w Pracowni Konserwacji w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Jest rejestracją efemerycznych obrazów, w których uchwycono różnorodność form oraz materii, stosowanych w pracy konserwatorskiej.

 


 

 

 

 

Autor: Artur Podsiadły
Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021, godz. 11:46 - Małgorzata Augustyniuk