Profil zbiorów

 Początki biblioteki Filologii Germańskiej na KUL sięgają lat 1948 – 1950, kiedy to zorganizowano Instytut Neofilologii ( romańska, germańska i angielska). Filologie miały wówczas wspólną bibliotekę. Od 1953 r. została wyodrębniona biblioteka  germanistyki i nosiła nazwę Biblioteka Sekcji Filologii Germańskiej.

Profil gromadzonego księgozbioru jest zgodny z potrzebami nauki i dydaktyki Filologii Germańskiej.

Zakres tematyczny zbiorów biblioteki to literatura niemieckojęzyczna (Niemiec, Austrii, Szwajcarii) , historia i kultura krajów niemieckojęzycznych, literaturoznawstwo, przekłady literatury niemieckiej, przekłady literatury polskiej na jęz. niemiecki, teoria i historia literatury, podręczniki, publikacje pracowników IFG, czasopisma.

 Księgozbiór biblioteki liczy ponad 14000 woluminów. W swych zbiorach posiadamy 34 wol. starodruków - są to dzieła Gottholda Ephraima Lessinga: Vermischte Schriften w 30 tomach wydane w Berlinie w 1771 roku, 2 tomy K.G. Lessinga: Gotthold Ephriam Lessing Leben z 1793 roku a także książkę Johann Gottlieb Fichte: Die Bestmmung des Menschen - wydaną w Lipsku w 1800 roku.

 

Katalogi

Do dyspozycji czytelników jest katalog kartkowy alfabetyczny i rzeczowy ( dostępny także w wersji elektronicznej) oraz katalog komputerowy BU KUL, który nie zawiera jeszcze wszystkich pozycji dostępnych w Bibliotece Germanistyki.

Zbiory opracowane komputerowo można zamawiać i rezerwować poprzez katalog komputerowy BU KUL (Primo VE) po zalogowaniu się na swoje konto biblioteczne.

 

Udostępnianie

Biblioteka Germanistyki udostępnia swój księgozbiór wszystkim zainteresowanym na miejscu w czytelni, natomiast pracownicy i studenci germanistyki oraz innych kierunków mogą wypożyczać książki do domu, warunkiem jest posiadanie internetowego konta bibliotecznego.

Istnieje także możliwość zabrania książki do ksero.

 

Pracownicy

mgr Agnieszka Kotowicz, kustosz

 

 

 

 

Autor: Agnieszka Kotowicz
Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022, godz. 08:20 - Agnieszka Kotowicz