Profesor Marian Maciejewski urodził się 21 marca 1937 roku w Zberzynie k. Konina. W 1956 roku rozpoczął studia polonistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W trakcie studiów redagował studenckie czasopismo „Polonista" wydawane przez Koło Polonistów. W 1961 roku za pracę Liryka opisowa w okresie romantyzmu, pisaną pod kierunkiem prof. Czesława Zgorzelskiego, uzyskał tytuł magistra. Przez dwa lata pracował w bibliotece zakładowej, pełnił również obowiązki sekretarza Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. W 1963 roku został zatrudniony na stanowisku asystenta w sekcji Filologii Polskiej KUL, dwa lata później – starszego asystenta. 23 stycznia 1969 roku w Instytucie Badań Literackich PAN obronił pracę doktorską pt. W kręgu narodzin polskiej powieści poetyckiej. W tym samym roku został zatrudniony w KUL na stanowisku adiunkta i rozpoczął pracę nad habilitacją. W 1977 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie historii literatury polskiej na podstawie rozprawy Poetyka – Gatunek – Obraz. W kręgu liryki romantycznej. W następnym roku otrzymał stanowisko docenta, natomiast od roku akademickiego 1979/1980 objął kierownictwo Katedry Literatury Oświecenia i Romantyzmu. W 1988 roku otrzymał tytuł naukowy profesora, natomiast 22 października 1999 – rektor KUL, ks. prof. Andrzej Szostek powołał go na stanowisko profesora zwyczajnego. W 2005 roku ponownie objął kierownictwo Katedry Literatury Oświecenia i Romantyzmu. Był promotorem wielu prac magisterskich i doktorskich, recenzował rozprawy doktorskie i habilitacyjne.
Jego zainteresowania naukowe skupiały się wokół twórczości wielkich romantyków polskich: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, A. Malczewskiego, H. Rzewuskiego, I. Chodźki, co zaowocowało szeregiem wybitnych prac z tego zakresu. Zaproponował nową interpretację tzw. literatury religijnej, którą określił jako interpretację kerygmatyczną. Prowadził konwersatoria z zakresu literatury religijnej i języka polskiego w seminariach duchownych we Włocławku, w Lublinie, na Skałce w Krakowie oraz w Kazimierzu Biskupim. Był katechistą Drogi Neokatechumenalnej.
Był członkiem lubelskiego oddziału PAN, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego KUL, Instytutu Badań nad Twórczością Cypriana Norwida, zespołu redakcyjnego „Roczników Humanistycznych".
W 2000 roku otrzymał specjalnie ufundowany medal Laurus Julii Slovacki za „wybitne osiągnięcia w badaniach nad twórczością Juliusza Słowackiego" oraz odznakę Zasłużonego Działacza Kultury.
Zmarł 22 września 2013 roku w Lublinie.
|
Bibliografia: Kaczmarek W., Marian Maciejewski – uczony i katechista, [W:]Czterdzieści cztery studia ofiarowane profesorowi Marianowi Maciejewskiemu, pod red. D. Seweryna, W. Kaczmarka i A. Seweryn, Lublin 2008, s. 21-45; Marian Maciejewski. [Online] Dostęp: https://www.kul.pl/marian-maciejewski,art_28346.html [10 października 2013].
|